arwalee

Yazar
Duyuru

27.06.2022 Geliştirici Günlüğü

15.06.2022 Sezonun Başlangıcından Bu Yana neler değişti?

 • Ekonomiden bol sıfırlar atılarak yeni bir hamle yapıldı ve oyun içi dengeli ekonomi sistemine geçildi. Artık bol bol sıfır değil 1tl -10tl -1000tl aralıklarıyla oynuyoruz.
 • Claim sistemimizi geliştirip süreli ve claim alanınıza göre para harcayağınız şekilde özelleştirdik. Bu sayede oyunda sonsuz bir para kazanma döngüsü olmuyor.Ev kirası öder gibi claimlerinizin gününü uzatıyorsunuz.Bunun sayesindede Claimlerin değeri artıyor ve bölgenizi korumak için para kazanmaya itiyoruz sizi.
 • Clanlar için Üye sınırlaması ve seviye bazlı ilerleyiş sistemi yaptık.Böylelikle 1 Clan tüm sunucuyu davet edip büyüyemiyor alt clanlar oluşturup daha farklı ittifak sistemlerine bölünüyor.
 • Oyuncular için kendi aralarında bol bol pazar pluginleri ayarladık. /ah şeklinde otomatik olarak eşyanızı ilana ekleyip satabiliyorsunuz.
 • Oyuncular için "İşkur" Sistemini devreye aldık böylelikle bir blok - eşya gerektiren işlerde işverip başka bir oyuncunun onu tamamlamasını sağlayıp otomatik para ve eşyanızı birbirinize aktarıyorsunuz.
 • Spawnerlarda artık mob doğması yerine sadece eşya ve xp düşme sistemine geçtik. Böylelikle büyükçe spawner bölgeleri yapmak yerine sadece eşyaları toplama sistemi yapıyorsunuz. Ayrıca bu sistem sunucuyada iyi geliyor ki birsürü mob tick i ile uğraşmıyor.
 • Canlı haritamızın arayüzünü güncelledik. Daha sade ve kolay anlaşılır bir şekilde Koordinat kopyalama ve oyuncuları görebileceğiniz şekle geçirildi.Yer altındaki oyuncular otomatik olarak haritadan gizleniyorlar bu sayede ani baskınlarında önüne geçmiş olduk.
 • Claimli alanlarınızın maximum korumasını sağlamak için Giriş çıkışları kapatma gibi seçenekler ekledik /bolgeyonet Böylelikle istemediğiniz kişiler claimli alanınıza girip sizi rahatsız edemiyorlar.
 • Savaş esnasında Claimli alana kaçmayı bir nebze engelledik. Claimli alandan uzakta olan savaşta claimli alana doğru kaçarlarsa bölgelerine giremezler böylelikle savaştan kaçış azaltıldı.
 • Discord nitro ile bize yardımcı olanlara oyun içerisinde ödüllendirme sistemi aktif ettik böylece görünüş bazlı eşyalara sahip olabiliyorlar.
 • Tüm Vip setlerini enchantsız şekle getirdik. Bu sayede oyundaki normal enchant değerlerinin üzerine bir yükselme olmayacak. Sunucumuz genel olarak Kozmetik zırh ve silah görünüşleri ile Valorant örnek olarak , herkesi eşit sadece bilek gücünün değeri olacak şekle soktuk.
 • Vulcan anticheat ile %99.9 İyi bir hile koruma elde ettik. %1 lik kısım ufak hatalar bunlarıda zamanla düzeltiyoruz. Hile alarm kısmını discord sunucumuza ekledik. Böylelikle oyuncu olurda hile olmadığı halde atılırsa oradan kontrol edip neden dolayı atıldığını öğrenebilir. Ve buna göre dikkatli olur.
 • Kendimize ait Launcherimizi çıkarttık. Sunucumuz 1.16.5 Optifine olduğu için bazı oyuncular giriş konusunda zorlanıyorlardı. Bu yüzden otomatik optifine ve texturepackimizi yüklemesi için ayarlanıp Launcherimizi aktif ettik. (Hala beta aşamasında . Kendimize ait Client çok yakında gelicek)
 • Chunk Işığı adını verdiğimiz Özel Beaconlar sayesinde bazı oyuncular VDS ile afk hesap sokuyorlar fakat  bazıları ne yazıkki nasıl yapılacağını bilmediği için yapamıyorlardı.Ekstra olarak Chunklarının aktif olmasını istedikleri için böyle bir plugin ile 1 Adet chunk bölgesini süre  boyunca aktif bırakacak bir eşya getirdik.
 • Çiftçiyi stabilize ettik. Çiftçi artık sizin ayaklı deponuz. Siz kırdıkça o toplar. Geri ekmediği için siz tekrar ekmek zorundasınız böylelikle tarımda tam otomasyonu bitirip artık tarımın hakettiği emeği geri verdik. Spawnerlardan düşenleri çiftçi otomatik topladığı içinde ekstra huni ve chest sistemi yapmanıza gerek kalmaz.
 • Sunucunun 10. ayındayız ve bende artık günler geçtikçe kendimi iyileştirmeye yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum.Texturepackimiz oldukça yeniliklerle dolu ve daha nice yeniliklere gebe. Görünüş olarak FPS drop ve Kötü bir görünüş sağlamayacak şekilde optimize ettiğim texturepack ile birbirinden farklı hiç görmediğiniz modellerle dolu bir sunucu oluyoruz.
 • DünyaMC nin asıl amacı hobi olarak geliştirdiğim bu sunucuyu Dünya Haritası ve Minecraft mantığı ile elimden geldiğince geliştirip. Türk Minecraft topluluklarına fayda sağlayıp Dünya'da birşeyleri bakın biz Türkler olarak burdayız ve bizde başarıyoruz mesajı vermek.
 • Hiçbir Minecraft sunucusu ile rakip değiliz ve yarışmıyoruz sevgili arkadaşlar. Bize Dostane gelen her arkadaşa kapımız sonuna kadar açıktır. Bizlerin temel amacı bu oyunda geçirdiğimiz vakti en güzel haliyle size yaşatmak. 
 • Güncel olarak Metaverse diye tanıttıkları evreni siz aslında çocukluğunuzdan beri oynadığınızın farkına varın. Yaşlı büyüklerimizin Metaverse dedikleri şey aslında DünyaMC den bri farkı yok :) . Bu yüzden Biz geliştikçe daha çok yenilik ve daha çok oyun zevki olacak.!!!

Son olarak ufak bir bilgi.
Sunucumuzu şuana kadar 3 kere sıfırlama yaptık.

1.Sebebi 10 sene sonra minecraft sunucusu kurdum ve hazır altyapı kullandığım ve bilgi yetersizliğinden dolayı oluşan karmaşıklardan dolayı baştan hazırlık aşaması

2.Sezon sıfırlama sebebi : Artık 1. sezondan aldığım derslerle güvenlik açıkları ve oyun içi ekonomi modelleri ve pluginlerle haşırneşir olmamdan sonra çok istediğim mmorpg yi minecraft dünya haritasına uyarlamaktı fakat Kapsamlı bir mmorpg için minecraft biraz zorluk çıkartıyor bu yüzdende uzun bir vade geliştirilmesi gereken birşey olduğu için bu projemi rafa kaldırıp sezonu sıfırladık.

3. Sezon (6 ay sonra)

Yaşadığımız hosting kaynaklı tps , lag problemleri + olarak Sunucu ekonomisinin ipini 1 kere kaçırdınmı daha düzelmediği için bir şekilde artık oyunda bir amaç bir gayesi kalmayan oyuncular ve geliştireceğim birşey kalmadığını düşünen ben .

En son tüm hosting firmaları İranlı bir hack grubu tarafından tüm verileri silinecek düzeyde hacklendi ve sunucumuzun yedeği olan 9 gün öncesine döndüğümüz için baya bi kayıp telafisi yapmak durumunda kalmıştık. Bununla beraber ekonomide darağacına gidince ister istemez sezon sıfırlaması şart olmuştu.

 

Artık geçen bu sürede hobi olarak işimden ayrı olarak geliştirdiğim bu sunucuyu vaktimin yettiğince geliştirmeye devam ediyorum.

Sunucunun son hali neden böyle zor ve uğraştırıcı diye soranlar için bu bilgilendirmeyi yaptım. Emin olun bu zorluk sizi uzun vade oynamanız ve 1 sezonluk diziyi 1 günde bitirmemeniz için yapıldı.

Seviliyorsunuz  İyi oyunlar dilerim . - DünyaMC

 

4 ay önce
117
1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorum yapan sen ol!
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısın!
Eğlenceye katılmak ister misin?